Nové chytré kamery v ulicích Ostravy

Líbí se vám to ?

Kontaktujte nás

Nové chytré kamery v ulicích Ostravy

20.06.2023

Městská policie Ostrava již řadu let využívá městský kamerový monitorovací systém, který je nepostradatelným pomocníkem v boji s kriminalitou. Kamerový systém v Ostravě je velmi propracovaný a čítá 944 kamer, z toho 332 kamer snímajících dopravní uzly a 612 kamer sledujících veřejná prostranství. O jeho správu a provoz se od samého počátku stará OVANET.

Městská policie Ostrava je mezi prvními v testování zvukových detektorů

Nyní se městská policie rozhodla jít ve zvyšování pocitu bezpečí občanů města ještě dál. Do zkušebního provozu na vytipovaných místech doplnila kamery o sedm detektorů nestandardních zvukových událostí, které jsou propojeny s kamerami. Na testování této technologie bezpečnostních kamer úzce spolupracuje právě s naší společností. Zařízení jsme umístili a testovali na zastávce Důl Odra v Přívoze (2), na Frýdlantských mostech (3) a na zastávkách Nová Karolína (2). Jde o místa, který byla vytipována jako vhodná pro jejich zkušební provoz zejména z důvodu pohybu většího množství lidí.

Na rozdíl od kamery, která sleduje pouze jeden směr, zvukový detektor zachytí zvuk ze širšího okolí. Tato technologie dokáže v reálném čase detekovat a reagovat na řadu nebezpečných situací. Software odhalí lidský křik, rozbití skla, výbuch bomby, střelbu, městský hluk. Následně bezprostředně informuje strážníka obsluhujícího kamery o krizových situacích spolu s přesným určení místa incidentu. Detektor zvukových událostí oproti kamerám zvuk nenahrává, čímž se předchází etickým problémům a zachovává se soukromí občanů.

Pokud se zkušební provoz detektorů zvukových událostí osvědčí, bude tento systém rozšířen i do dalších vytipovaných lokalit.

Strážníci testují také osobní on-line kamery 

Kromě zvukových detektorů strážníci nyní testují také osobní záznamová zařízení s o-line přenosem. Stream z kamerového záznamu může být přenášen na vybraná dohledová pracoviště. Strážník obsluhující kamery je tak schopen reagovat například na vzniklou mimořádnou událost. Kameru může aktivovat pouze strážník, nelze ji zapnout na dálku. Strážníci zatím testují tři tyto kamery, v budoucnu by takto vybaveni mohli být všichni členové městské policie.

Jsme rádi a je nám ctí, že můžeme s městkou policií spolupracovat, podílet se a být u těchto inovací, které pomohou zajistit ještě bezpečnější Ostravu.

zdroje: