Jaké novinky a řešení přinesl Axis Bootcamp

Líbí se vám to ?

Kontaktujte nás

Jaké novinky a řešení přinesl Axis Bootcamp

19.09.2023

Společnost Axis každoročně pořádá partnerskou akci Axis Bootcamp, jehož hlavním cílem je informovat o novinkách a řešeních Axis. A protože nás nové technologie baví, chceme se vzdělávat a vědět, co je na trhu nového, pravidelně se akce účastníme.

Letošní ročník se konal v Bukovanském mlýnu kousek od Kyjova. Na akci se sešlo přes 50 techniků a hned v úvodu se od sedmičlenného Axis týmu dozvěděli, že je čekají čtyři důmyslně navržená stanoviště a pár absolutních novinek – které to budou?

Hned první a doslova světová premiéra byla k vidění u stanoviště, které představovalo řešení perimetrické ochrany. Jedná se o nový IP radar AXIS D2210 – VE, zase o něco kompaktnější a přesnější radarový detektor, který dokáže rozlišovat osoby a vozy v prostranství širokém desítky metrů.

Ochranu vnějších prostor lze zajistit buď s termální kamerou nebo radarem a otočnou kamerou, která může sledovat detekovaný objekt. Na obrázku vidíte mimo jiné tzv. fusion kameru (kombinace optiky a radaru – umístěná v panelu vzadu nahoře) a nový zvukový projektor, který vypadá zas o něco lépe než stávající modely IP tlampačů. Mimochodem, věděli jste, že IP radar lze skvěle použít například pro postupné rozsvěcení světel v areálu? Sleduje totiž pohybující se osobu a může rozsvítit světla jen v určité zóně.

Jaký je rozdíl mezi termální a termometrickou kamerou? Ta druhá dokáže zajistit nejen termovizuální záběr vhodný například k detekci překročení perimetru, ale zajistí i přesné měření teploty. Kamera AXIS Q2101-TE umístěná na otočné platformě (vlevo nahoře) dokáže takto zkontrolovat teplotu až ve 2650 přednastavených detekčních bodech v jejím záběru, což je skutečně výkonný způsob, jak předcházet průmyslovým haváriím. Na tomto stanovišti se mimo jiné ukazovaly nové funkce softwaru Axis Object Analytics integrovaného v kamerách, který už s pomocí AI zvládne například detekci ochranných přileb na osobách v záběru. IP tlampač tak spustil varovné hlášení jen v okamžiku, kdy detekoval návštěvníka bez ochranné pomůcky.

Zcela novou kapitolu představují kamery nositelné na těle, které už zdaleka nejsou určené jen pro policisty. Lidé si je často zaměňují s akčními kamerami typu GoPro, ale ve skutečnosti jde o úplně samostatný koncept robustního kamerového systému – zařízení mají velkou výdrž baterie (až 17 hodin), vyřešené zabezpečení záznamu a díky dokovací stanici umožňují snadné střídání mezi pracovníky ve směnách.

Svou premiéru si odbyla nová AXIS W110, skoro o polovinu menší a lehčí kamerka, která už dokáže i živě streamovat.  

Na tomto stanovišti se procvičovalo řešení přístupového systému od Axisu. Málo se ví, že software Axis Camera Station už přestává být obyčejným VMS programem, ale stává se robustní integrační platformou, která pracuje s metadaty a s níž lze kompletně pořešit také kontrolu přístupu. Systém umožňuje snadno evidovat přístupové údaje jednorázových i pravidelných návštěvníků a vpouštět je do objektu na základě přečtení SPZ u auta, načtení RFID čipu nebo vygenerováním dynamického QR kódu. Spojení dveřních jednotek s kamerami a IP interkomy v jednom systému pak umožní návštěvníky verifikovat s pomocí zachyceného videa.

Novinkou je také to, že přístupový systém lze snadno integrovat s elektronickými klikami Aperio od Assa Abloy.

Zdroj: FB Axis Communications